23 Ocak 2009 Cuma

Meyveli Kek


Başlık bana ait değil. Fotografları telefonuyla çeken müstakbel arıcı Enver Bey'e ait. Geçen çarşamba mesai bitimine az bir süre kala Hacı Amca telefon etti. Yarın ben arılara kek vermeye gideceğim. Bana bir kek yapalım dedi. Biz de Enver Bey ile nasıl olsa saat beşe geliyor dedik. Yolu ele aldık.
Kasabanın fırınında kek karılmaya başlandı. Kek karılırken kekin bu mevsimde zararlı olacağını söylüyoruz. Hacı Amca yok yok zararı olmaz diyor. Dururken vitamin çıkardı. Ya daha erken şimdi vitamin verme diyordik ki, antibiyotik de çıkardı. Buna gerek yor diyoruz. Anlatmaya çalışıyoruz. 
Hacı Amca: Birşey olmaz bunu koyunca yavru çürüklüğü olmaz diyor. 
Biz: Sen hastalanmadan antibiyotik atar mısın diyerek anlatmaya çalışıyoruz. 
Hatta şimdi kullanmanın hastalık anında tedaviyi zorlaştıracağından bahsediyoruz. 
Hacı Amca bize golü atıyor. Siz okusanız da biz tecrübeliyiz biz biliriz diyor.
Ondan olsa gerek meyveli kek başlığı. Vitaminli, antibiyotikli her derde deva bir kek yapıyoruz. Allı güllü. Renkli
Kek karma işi bitti. Poşetlere konulacak. Herkes kaşık arıyor. Yok öyle olmaz böyle olur diyoruz. Elimizle poşetlere dolduruyoruz. İş bitti bitecek telefon çalıyor. Her zaman böyle olur. Aslında iş yaparken telefonu kapatacaksın diyoruz ve telefona bakmıyoruz. 
Biz açmayınca Enver Beyin telefonu çaldı. 
Final burası:Okuldan arıyorlarKaymakam gelmiş. Bizi bekliyormuş.  Kaymakam Bey fazla kalmadı. Az daha kalsa onu da arıcı yapacaktık. Bir arıcı arkadaşa kek için yardıma gitmiştik dedik. Arı keki mi diye sordu. Anladık kaymakam arıcılığa yabancı degil. 

2 yorum:

Hayati İnal dedi ki...

Değerli dost Arılarda hastalık harici antibiotik kullanımı kesin yasak...Bunu bilmeniziistiyorum.Çünkü;Kalıntı yapıyor.

Acemi arıcı dedi ki...

Sayın Hocam,
Haberde de belirttiğim gibi ben antibiyotik konulmasına karşıyım. Ama kek yapımına yardım ettiğim Hacı Amca siz okusanız da biz sizden tecrübeliyiz diye bizi dinlemidi.
Biz de onu kırmamak için onun istediği şekilde yaptık.
Ben kendi arılarıma son iki yılda varova ilaçları haricinde hiçbir ilaç kullanmadım.