23 Mayıs 2013 Perşembe

Arılar Keşke Oğul Vermese

 Bu yıl arılara kat verirken soğuktan etkilenmesi diye kuluçkalığın üzerini iki üç çıta haricinde çuval ile örtmüştüm. Nisan boyunca çuval bu şekilde kalınca arılar katı doldurmadan oğula meyillendiler.
 Dört haftadır, haftasonları arıların oğula gitmesini önlemek için köye anaarı memesi kesmeye gidiyorum. Ancak pek  de başarılı olamıyoruz. Üç haftasonu biz arılıkta çalışırken ortalık arı olup kalıyor. Durum görüntüdeki gibi,
 İlk oğulu alırken bir çuvalın ağzını yaş bir ağacı eğerek sürekli açık duracak şekle getirmiştim. Şimdi kovanı taşımadan rahatlıkla oğul alıyorum.
 Oğulun kanat çırpma hali
 Dalda birikenleri bir defa daha getirdiniz mi işlem tamam. Kalanlar eski kovanlarına
 Arıların kontrolünü yaparken de abim beni kontrol ediyordu.2 yorum:

Taşkın ÖZŞAHİN dedi ki...

değerli arıcı kardeşim tv de muhsin hoca şöyle dedi arının oğul vermemesi için oğul mayıllı olmayana rıalrdan arı uretilecek oğul verenlerin ana rısı değişecek zamanal oğul eğilimi biter dedi bende 5 yıldır oğul alamıyorum sebep seleksiyon yapıyoruz sizde yapın oğul olmasın başarılar

Şükrü KOCA dedi ki...

Taşkın Bey Muhsin Hocanın söylediği doğru ancak benim işimden dolayı arılarla fazla ilgilenemiyorum. Arıların oğula gitmesinde benim de hatalarım oldu.
Benim istediğim böyle bir arı olsa birileri anaarı yetiştirse ben de ondan alıp yetiştirsem benim için daha kolay olacak.
İşlerinizde kolaylıklar dilerim.